Hrvatska zajednica županija u sklopu projekta „Mi možemo jednako“ raspisuje natječaj za učenike osnovnih i srednjih škola s ciljem podizanja svijesti o spolnim stereotipima i važnosti rodne ravnopravnosti.
Institut za istraživanje i edukaciju Zaposlena mama nositelj je projekta #MIMOŽEMOJEDNAKO koji je sufinanciran od strane Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske u sklopu Švicarsko-hrvatskog programa suradnje. Partneri na projektu su Hrvatska zajednica županija, Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, OŠ Silvija Strahimira Kranjčevića i SŠ Stjepana Sulimanca.
Što želimo postići?
Projektom, koji je započeo 1. ožujka ove godine, potiče se učenike osnovnih i srednjih škola na kritičko promišljanje o rodnoj ravnopravnosti u cjelokupnoj zajednici. Kroz projektne aktivnosti povećati svijest o rodnoj ravnopravnosti, spolnim stereotipima i rodnoj diskriminaciji kod učenika osnovnih i srednjih škola te njihovih učitelja i nastavnika.
Partnerstvom organizacija civilnog društva, visokoobrazovnih ustanova te osnovnih i srednjih škola nastoji se podići svijest o spolnim stereotipima i nužnosti rodne ravnopravnosti kao važnim ciljevima održivog razvoja.
Kako se prijaviti?
Učeniciod prvih do četvrtih razreda osnovne škole mogu sudjelovati tako da likovne uratke koji se bave pitanjima rodne ravnopravnosti i spolnih stereotipa pošalju poštom na adresu ureda Hrvatske zajednice županija – Savska cesta 41, 10 000 Zagreb. Prilikom izrade radove očekuje se pomoć i kreativno usmjerenje od strane nastavnika, a radovi se predaju uz obaveznu suglasnost roditelja. Obrazac suglasnosti dostupan je na LINKU. Svaki učenik/učenica može predati najviše tri rada.
Učeniciod petih do osmih razreda osnovne škole te srednjoškolci mogu sudjelovati tako da fotografije i video materijale koji se bave pitanjima rodne ravnopravnosti i spolnih stereotipa pošalju na e-mail mozemojednako@hrvzz.hr. Suglasnost roditelja obvezna je za sve učenike/učenice mlađe od 16 godina života, a stariji od toga trebaju priložiti obrazac na LINKU. Svaki učenik/učenica može predati najviše tri fotografije i tri video uratka.
Video materijali ne smiju trajati dulje od dvije minute, a i izradi jednog videa ne smije sudjelovati više od pet učenika. Video materijali mogu biti dostavljeni u obliku linka ili kao datoteka putem nekih od servisa za slanje (primjerice WeTransfer).
Natječaj je otvoren od 15. listopada 2019. do 15. siječnja 2020.